Jak zmniejszyć efekty ginekomastii bez interwencji chirurgicznej?

Występowanie ginekomastii może być wywołane przez bardzo wiele czynników. Wiele z nich możemy zmniejszyć lub nawet zlikwidować bez pomocy chirurga. Zabieg chirurgiczny jest bardzo często wybieraną metodą leczenia, ale nie jedyną, która może przynieść trwałe efekty. W wielu przypadkach wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany w swoim stylu życia, aby uzyskać pożądany rezultat i zredukować lub całkowicie zlikwidować ginekomastię.

Po pierwsze należy poznać przyczynę, która wywołała u nas to nieprzyjemne i krępujące schodzenie. Zmiana wyglądu naszych piersi spowodowana może być np. przez nadwagę, wówczas należy pozbyć się zbędnych kilogramów. Nowy wygląd naszej klatki piersiowej może być spowodowany przez jakąś chorobę wówczas mamy do czynienia z typową ginekomastią.

Taki stan może oznaczać konieczność leczenia. Jeśli wygląd naszych piersi upodabnia się do kobiecego biustu, a nie mamy problemów z nadwagą, należy zgłosić się do lekarza. Tam  wyjaśnimy przyczynę odpowiedzialną za powstanie ginekomastii. Może to być problem z równowagą hormonów w naszym organizmie. Zmniejszenie ilości testosteronu lub zwiększenie estrogenu wywołuje rozrost gruczołu sutkowego.

Jeśli okaże się, że to wina hormonów, naturalnie powinniśmy  schudnąć, aby zmniejszyć poziom estrogenów. Komórki tłuszczowe wytwarzają żeński hormon estrogen, który przedostaje się do krwiobiegu i może być pośrednią lub bezpośrednią przyczyną problemów z ginekomastią.

Unikamy również pokarmów, które bogate są w estrogen. Szczególnie szkodliwa jest w tym przypadku soja w każdej postaci. Nieodpowiednie żywienie podobnie jak leki może być przyczyną przerostu gruczołu sutkowego. Lekarz po zgłoszeniu przez nas problemu z lekami może zalecić ich odstawienie lub zmienić strategie leczenia, tak, aby nie powodowała skutków ubocznych.

Jeśli wygład naszych piersi uległ zmianie na skutek nadwagi lub otyłości, konieczna jest walka z nadwagą. Najlepiej zacząć od znamy nawyków żywieniowych, wprowadzenia odpowiedniej diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej poprzez trening siłowy i aerobowy. W ten sposób zmniejszymy ilość tkanki tłuszczowej w całym organizmie, a tym samym w naszych piersiach. Nawet, jeśli mimo intensywnych ćwiczeń i ścisłej diety efekty nie przychodzą nie należy się zrażać. Zamiast tego trzeba być wytrwałym i cierpliwym. Na pewno poprawimy w ten sposób wygląd naszych piersi to tylko kwestia czasu.

Gdy zgubimy znaczną cześć zbędnej tkanki tłuszczowej, nadal pozostanie nadmiar skóry, który nie wygląda dobrze. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry lub akceptacja takiego wyglądu, jaki udało nam się wypracować za pomocą diety i ćwiczeń.

Zamiast likwidować ginekomastię można stosować różne metody mające na celu ukrycie faktu posiadania tego typu problemów. Do metod takich zaliczamy noszenie obcisłej odzieży pod koszulą. Wystarczy założyć podkoszulek o rozmiar mniejszy, aby zminimalizować widoczne efekty ginekomastii. Unikajmy ubioru, który koncentruje uwagę na klatce piersiowej, przykładowo okrągły kołnierzyk przyciąga uwagę do twarzy tym samym odwracając uwagę od torsu.

Metody kamuflowania, choć są skuteczne nie przyczyniają się ani do likwidacji problemu ani do jego zmniejszenia. Dodatkowo, jeśli nie zrobimy nic więcej z naszym dotychczasowym życiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że wygląd naszych piersi jeszcze się pogorszy. Dlatego metody kamuflowania są najskuteczniejsze u osób, które podjęły zdecydowaną walkę z przerostem gruczołu sutkowego. Ukrywamy ginekomastię do momenty, gdy uporamy się z nią, bez względu czy robimy to za pomocą diety, ćwiczeń czy chirurgicznego skalpela.

Operacja, co prawda nie jest prostym rozwiązaniem, ale również gwarantuje sukces. Zmieniając swój styl życia i pozbywając się ginekomastii bez użycia skalpela, poprawiamy nie tylko swój wygląd, ale i zdrowie. Jest wiele metod, aby zredukować przerost gruczołu sutkowego lub pozbyć się całkowicie ginekomastii. W efekcie treningu klatki piersiowej nasze piersi mogą wyglądać lepiej niż kiedykolwiek.