To ginekomastia, czy tylko nadmiar tkanki tłuszczowej?

Jeśli masz problemy z piersiami warto się zastanowić czy jest to typowa ginekomastia, czy może jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej, a może oba czynniki mają wpływ. W praktyce jest to bardzie skomplikowane. Istnieje, bowiem wiele czynników, które należy rozważyć, jeśli chodzi o niepokojący wygląd piesi.

Co prawda ginekomastia jest wynikiem zachwiania równowagi hormonalnej, jednak może być to spowodowane wieloma czynnikami. Za zaburzenie równowagi hormonów może być odpowiedzialny alkohol, zażywanie środków dopingujących (sterydów), zła dieta lub genetyka.

Ginekomastia to coś więcej niż jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej. Wpływa ona na kształtowanie się gruczołu sutkowego, który pod wpływam działania hormonów rozrasta się. U mężczyzn gruczoł ten jest dużo słabiej rozwinięty niż u kobiet. Jednak, jeśli jesteś mężczyzną, który ma problem z ginekomastią, twój gruczoł sutkowy jest nadmiernie rozrośnięty, a pierś wygląda jak u kobiety. Tkanka pod skórą piersi to nie tylko tłuszcz, lecz również rozrośnięty gruczoł sutkowy. Zbudowany jest on inaczej niż tkanka tłuszczowa, przez co wymaga innego traktowania.

W przypadku ginekomastii wywołanej nadwagą, mamy do czynienia z tzw. pseudo ginekomastią. Jest to nic innego jak nadmiar tkanki tłuszczowej, który odpowiada za taki a nie inny wygląd. Pseudo ginekomastia nie jest spowodowana przez przerost gruczołu sutkowego. Odpowiedzialne za to są komórki tłuszczowe, które w nadmiarze zdeponowane są w męskich piersiach. Najlepszym sposobem leczenia jest wówczas utrata nadwagi. Po zgubieniu zbędnych kilogramów w zależności od elastyczności naszej skóry, może być ona obwisła i złudnie przypominać ginekomastię.

Jeśli powrót do normalnej wagi nie rozwiązał problemu z ginekomastią, warto porozmawiać z chirurgiem plastycznym, w celu poznania dalszych możliwości sposobów leczenia. Jedni korzystają z liposukcji inni z chirurgicznej redukcji piersi. Wybór metody uzależniony jest od typu ginekomastii. Obie te procedury są kosztowne i wymagają znacznego okresu rekonwalescencji. Decydując się na operacyjny zabieg powinniśmy być świadomi dłuższego powrotu do zdrowia. Efekty zabiegu chirurgicznego na pewno wynagrodzą nam tą niedogodność.

Zanim zdecydujemy się na chirurgiczne usuwanie ginekomastii, bez względu czy to za pomocą liposukcji czy skalpela, watro udać się do lekarza w celu zdefiniowania przyczyny problemu. Gdy posiadasz nadwagę bardzo możliwe, że jest ona przyczyna odpowiedzialną za wygląd twoich piersi. Jeśli piersi znacząco zmieniły się, a nasza waga jest normalna, bardzo ważne jest poznanie przyczyny problemu. Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać zachwiania równowagi gospodarki hormonalnej, są to m.in.: uwarunkowania genetyczne, zła dieta, leki, alkohol czy np. sterydy.

Ustalenie przyczyny pojawienia się u nas ginekomastii, pozwoli ustalić, czym była spowodowana. Winowajcą może być tkanka tłuszczowa lub zaburzenia hormonalne. Jeśli odpowiedzialne są hormony, warto ustalić, co wpłynęło na zmianę proporcji między testosteronem i estrogenem.